Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Znani Absolwenci

 

BANASIK JOANNA

Absolwentka 1996 r., studiowała aktorstwo w PWSFTViT w Łodzi, aktorka i reżyser Teatru im. Witkacego w Zakopanem. Grała m. in. w spektaklu Teatru Telewizji „Na przełęczy”(reż. A. Dziuk) oraz w wielu spektaklach teatralnych, m. in. w Medei – sytuacje wg Eurypidesa, Dżumie A. Camusa, Mazepie J. Słowackiego, Kaliguli A. Camusa, Czarodziejskiej górze T. Manna. Wystąpiła w filmie Bao-Bab, czyli zielono mi.


BARTKOWIAK ANDRZEJ

Absolwent 1968 r. Ukończył Wydział Operatorski PWSTTViF w Łodzi. Wybitny operator filmowy i reżyser. Od wielu lat mieszka w Stanach Zjednoczonych. Współpracował z wieloma wybitnymi reżyserami amerykańskimi, m. in. Z J. Hustonem, M. Brooksem i S. Lumetem. Znany przede wszystkim z filmu „Czułe słówka” S. Lumeta.


BECK JULIAN

Absolwent 1973r. Ukończył rusycystykę w UŁ. Dziennikarz, wieloletni redaktor naczelny łódzkich gazet: Dziennika Łódzkiego, Expresu Ilustrowanego a także Słowa Polskiego i Gazety Wrocławskiej. W roku 2004 zdobył tytuł Redaktora Roku w plebiscycie Media i Marketing Polska. Córka Urszula jest absolwentką XXI LO 2004r.


BOBROWSKA-EKIERT ANNA

Absolwentka 1962 r., wieloletnia przewodnicząca Koła Absolwentów XXI LO. Ukończyła Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Łodzi. Scenograf Teatru im. S. Jaracza, Teatru Muzycznego i Teatru Wielkiego w Łodzi. Przez wiele lat współpracowała z Łódzkim Ośrodkiem Telewizji Polskiej, a także ze scenami muzycznymi i teatralnymi Warszawy. Zrealizowała kilkanaście interesujących wystaw, m.in. Łódzka Jesień Artystyczna, 30-lecie pracy Wojciecha Hasa, Afisz-Plakat-Kostium. W wolnych chwilach maluje, uprawia ogród. Człowiek wielkiego serca i wspaniały przyjaciel XXI LO.


BOBROWSKI KRZYSZTOF

Absolwent 1963 r. po maturze dwukrotnie zdawał do łódzkiej szkoły filmowej na Wydział Operatorski, ale bez powodzenia. Ukończył łódzką polonistykę i pod kierunkiem prof. Lewickiego uzyskał dyplom magistra filologii polskiej o specjalności teoria filmu. Po nieudanej próbie dostania się na reżyserię podjął pracę w charakterze asystenta reżysera w Wytwórni Filmów Oświatowych, a po roku pracy rozpoczął studia na Wydziale Operatorskim PWSFTViT w Łodzi. W czasie studiów zajmował się realizacją programów telewizyjnych w Łódzkim Ośrodku Telewizji Polskiej. Od 1977 r. do 1985 r. pracował w TVP w Warszawie. Był realizatorem wznowionej po latach edycji Kabaretu Starszych Panów, programu popularno-naukowego „Sonda”, festiwali piosenek w Opolu i Sopocie, Jazz Jambore i Złotej Tarki. Współpracował z Teatrem Telewizji przy realizacji kilkudziesięciu spektakli, m. in. Czajki A. Czechowa, Hamleta W. Szekspira, Matki Courage i jej dzieci B. Brechta, Irydiona Z. Krasińskiego, Cesarza wg R. Kapuścińskiego. Po realizacji w 1985 r. Nocy Trybad szwedzkiego reżysera Pera Olova Euquista wyjechał do USA. Mieszkał i pracował w Chicago, zajmując się przeprowadzkami, rozwożeniem przesyłek pocztowych, naprawianiem zamków, asystowaniem przy realizacji filmów amerykańskiego reżysera Teda Bokhofa. Zakładał też pierwszą polską telewizję w Chicago POLVISION. Po kilku latach przeniósł się do Toronto w Kanadzie. Pracował tu jako tzw. tape operator w firmie video CFA. Po trzech latach pobytu w Kanadzie wrócił do Chicago. Pracuje w firmie „Mediatech”, zajmującej się produkcją i dostarczaniem do stacji telewizyjnych i radiowych spotów reklamowych, produkuje również własne programy, głównie dziecięce musicale. Mieszka w chicagowskiej dzielnicy Glenvier z żoną Aleksandrą i córką Kasią.


BOHDZIEWICZ-WINIARSKA ZOFIA

Absolwentka 1959r. Po maturze studiowała w ASP w Warszawie na Wydziale Architektury Wnętrz, który ukończyła w 1969r. Pracowała jako projektant wnętrz, zajmowała się tkaniną artystyczną. Swoje prace wystawiała m.in. w Lozannie, Stuttgarcie, Londynie, Madrycie, Meksyku i w Kyoto. Zdobyła wiele nagród i medali, wśród nich Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Tkaniny Artystycznej Kyoto 1987r. Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie oraz w muzeach w Poznaniu, Wrocławiu i Łodzi.


BOSAK ANNA

Absolwentka 2007 r. Jej pasją jest taniec. Była finalistką niezwykle popularnego programu TVN You can dance –po prostu tańcz i uczestniczką innego popularnego show Taniec z gwiazdami. Zagrała epizod w serialu TV „Teraz albo nigdy” i rolę w filmie Kochaj i tańcz. Mieszka w Warszawie.


BOSS ANDRZEJ

Absolwent 1979 r. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Łodzi. Adiunkt w Pracowni Projektowania Biżuterii i Galanterii ASP w Łodzi. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach krajowych i zagranicznych, m. in. w Rosji, Szwecji, Francji i Anglii. Jego prace znajdują się w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Miedzi w Legnicy i Muzeum Bursztynu Ribnitz-Dagmarten.


BUTRYM ( z domu Lisowska) MIROSŁAWA

Absolwentka 1959 r. W liceum uważana była za wybitną sportsmenkę, zdobywała indywidualnie i zespołowo wiele nagród i tytułów w turniejach ping-pongowych. Po ukończeniu liceum studiowała włókiennictwo w PŁ. W czasie studiów była zawodniczką łódzkiego AZS i członkiem kadry narodowej tenisa stołowego. Reprezentowała Polskę na mistrzostwach świata i Europy w tenisie stołowym (Malmo, Lubljana, Londyn, Lyon i Sztokholm). Zdobyła tytuł mistrzyni świata w turnieju pocieszenia mistrzostw świata oraz mistrza Polski (1971). Swoje życie zawodowe związała z zakładem KONSTILANA w Konstantynowie Łódzkim. Śpiewa w chórze ECHO w Konstantynowie. Jej syn Paweł ukończył Akademię Rolniczą w Poznaniu.


GAJEWSKI ŁUKASZ

Absolwent 1994 r. Ukończył prawo w Uniwersytecie Łódzkim. Prawnik i biznesman. Właściciel firmy reklamowej GREAT OPEN HOUSE, prezes spółki Target BPO Polska.


GALIA PAWEŁ

Absolwent 1961 r., aktor filmowy i teatralny, znany z takich filmów, jak: Rozwodów nie będzie, Anatomia miłości, oraz seriali telewizyjnych Zmiennicy, Na dobre i złe, Ekstradycja.


GNIAZDOWSKI PAWEŁ

Absolwent 1979 r. Ukończył filologię angielską w Uniwersytecie Łódzkim. Po ukończeniu studiów pracował jako nauczyciel języka angielskiego w I LO im. M. Kopernika w Łodzi. W latach 1990-1994 pełnił funkcję wicekuratora oświaty w Łodzi. Prowadził firmę doradztwa personalnego w Warszawie. Jego syn Adam, laureat Olimpiady Historycznej i najlepszy absolwent szkoły, ukończył XXI LO w roku szkolnym 2004/05.


GOLDSTEIN PIOTR

Absolwent 1967 r. W klasie drugiej zajął drugie miejsce w konkursie matematycznym i został finalistą konkursu fizycznego, a w następnych latach laureatem olimpiady chemicznej, astronomicznej i matematycznej. Bez egzaminu przyjęty na studia chemiczne, a po roku zaczął równoległe studia fizyczne w Uniwersytecie Warszawskim. Doktor nauk fizycznych, pracuje w Instytucie Problemów Jądrowych i prowadzi zajęcia dydaktyczne w najlepszym warszawskim liceum prywatnym. Zainteresowania: muzyka, gra na fortepianie. Córka Hanna jest humanistką – filozofem i etykiem.


GOLDSTEIN STANISŁAW

Absolwent 1969 r. W szkole został finalistą olimpiady astronomicznej i laureatem olimpiady matematycznej (uczeń prof. Czesławy Artykiewicz), a w czasie studiów zdobył nagrodę w Konkursie Kopernikańskim na najlepszego studenta Uniwersytetu Łódzkiego. Profesor zw. doktor hab. nauk matematycznych, kierownik Katedry Informatyki Stosowanej. Jego pasją jest śpiewanie – śpiewa w chórze. Syn Piotr jest filozofem i poliglotą, córka Joanna ukończyła hebraistykę.


GÓRSKI MAREK

Absolwent 1969 r. Ukończył prawo w Uniwersytecie Łódzkim i zaraz po studiach (1973 r.) został zatrudniony jako asystent stażysta w Katedrze Prawa Administracyjnego i Nauki Administracji. W roku 1981 obronił doktorat, a w 1992 r. – rozprawę habilitacyjną nt. Ochrona środowiska jako zadanie administracji publicznej, uzyskując tytuł doktora habilitowanego. W 2006 r. postanowieniem Prezydenta RP uzyskał tytuł naukowy profesora zwyczajnego. Obecnie pełni funkcję kierownika Zakładu Prawa Ochrony Środowiska UŁ. Przedmiotem jego zainteresowań zawodowych są zagadnienia prawnych aspektów ochrony środowiska oraz zagadnienia związane z funkcjonowaniem organów terenowej administracji publicznej. Swoją pracę naukowo-badawczą i dydaktyczną z powodzeniem łączy z pracą publiczną i społeczną. Pracował w podkomisjach sejmowych, przygotowujących projekty ustaw o ochronie środowiska i przyrody, jako ekspert Komisji Ochrony Środowiska Sejmu RP. Pełnił również funkcję doradcy ministra środowiska, członka Państwowej Rady Ochrony Przyrody oraz przewodniczącego Wojewódzkiej Komisji ds. Ocen Oddziaływania na Środowisko przy Wojewodzie Łódzkim. Jest niezwykle aktywny społecznie: w latach 1994-2002 był radnym Rady Miejskiej w Łodzi, doradcą Prezydenta M. Łodzi oraz radnym Wojewódzkiego Sejmiku Samorządu Terytorialnego, uczestniczył jako reprezentant strony samorządowej w pracach sejmowych komisji nad Konstytucją RP oraz związanych z przygotowaniem reformy samorządowej z 1998 r. Podobną działalność prowadził również na forum międzynarodowym jako delegat Polski do Kongresu Władz Lokalnych przy Radzie Europy w Strasburgu. Brał udział w opracowaniu i przyjęciu Karty Samorządu Regionalnego. W uznaniu zasług został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Odznaką Honorową Miasta Łodzi. Żonaty, jego córka Anna ukończyła XXI LO w roku 2000.


GRAŁEK MIROSŁAWA

Absolwentka 1959 r. ukończyła medycynę w Akademii Medycznej w Łodzi. Jest specjalistką w dziedzinie okulistyki. Profesor doktor nauk medycznych UM w Łodzi. Pracuje w samodzielnym Oddziale Klinicznym Okulistyki Dziecięcej Instytutu Pediatrii UM w Łodzi. W wolnym czasie lubi czytać, podróżować i mieć kontakt z przyrodą.


HUTEK JERZY

Absolwent 1965 r. ukończył filologię polską w UŁ, reżyser teatralny i dziennikarz. W czasie studiów był dyrektorem Studenckiego Teatru Pstrąg i dyrektorem Łódzkich Spotkań Teatralnych – największego wówczas w Polsce festiwalu teatrów offowych. Po studiach pracował jako dziennikarz w Polskim Radiu. W latach 70. ubiegłego stulecia ukończył reżyserię w Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Pracował jako reżyser w łódzkim Teatrze im. S. Jaracza i w Teatrze Nowym, w których wystawił m. in. Cesarza R. Kapuścińskiego, Kamień na kamieniu, Próbę. Od 1993 roku pracuje w Polskim Radio Łódź jako dziennikarz i reżyser. Ojciec niezwykle utalentowanej córki Małgosi, absolwentki XXI LO – rocznik 2007.

 

JARNIEWICZ JERZY

Absolwent 1977 r., laureat olimpiady języka angielskiego. Ukończył filologię angielską i filozofię w UŁ. Profesor literatury angielskiej, ceniony poeta, tłumacz i krytyk literacki. Autor wielu tomików poezji, m. in. Korytarze, Rzeczy oczywistość, Niepoznaki, Dowód tożsamości, Oranżada. Współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym, Literaturą na Świecie i Gazetą Wyborczą, laureat Literackiej Nagrody Nike 2022.


KEMPA JANUSZ

Absolwent 1959 r. Ukończył fizykę w Uniwersytecie Łódzkim. W 1973 r. obronił pracę doktorską, w 1992 r. – habilitację, w 1997 r. uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego. Specjalizuje się w fizyce oddziaływań jądrowych wysokich energii. Przez wiele lat był pracownikiem naukowym w Zakładzie Promieniowania Kosmicznego Instytutu Fizyki UŁ. Obecnie – profesor na Wydziale Budownictwa, Mechaniki i Petrochemii Politechniki Warszawskiej w Płocku. Żonaty, mieszka w Płocku.


KONONOWICZ ANDRZEJ KIEJSTUT

Absolwent 1968 r. Po ukończeniu liceum rozpoczął studia na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UŁ na kierunku biologia. W roku 1973 uzyskał tytuł magistra i w tym samym roku został zatrudniony w Katedrze Anatomii i Cytologii Roślin. Pracę doktorską obronił w 1978 r. W latach 1981-1983 odbył staż naukowy w laboratorium profesora J. Janicka w Prude University, Westa Lafayett – Indiana (USA), którego efektem była rozprawa habilitacyjna Cytochemiczne aspekty odporności roślin na zasolenie in vitro (1989 r.). W latach 90. ubiegłego stulecia pracował jako visiting profesor w Prude University, Instytucie Naukowym Pionier Hi Bread Intl. w Johston, Iowa oraz w Auburn University w Alabamie i in. We wrześniu 1998 r. powrócił do Polski. Pracuje w Zakładzie Cytogenetyki i Biologii Molekularnej Roślin UŁ, którym kieruje od 2004 r. Prowadził m. in. badania nad mechanizmami wzrostu i różnicowania komórek roślinnych, a także nad strukturalną organizacją chromatyny w chromosomach metafazowych człowieka i rośli wyższych, regulacją aktywności jądrowego aparatu genetycznego oraz rolą endomiotycznej replikacji DNA w procesie różnicowania komórek roślinnych. Efektem jego działalności naukowej jest bogaty dorobek publikacyjny (ponad 160 pozycji naukowych, w tym 55 prac oryginalnych, kilka podręczników akademickich i ponad 100 referatów wygłoszonych na zjazdach i konferencjach naukowych w Polsce i zagranicą. Za swoje osiągnięcia naukowe i dydaktyczne wielokrotnie otrzymywał nagrody Rektora UŁ, Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki, PAN, Polskiego Towarzystwa Anatomicznego oraz Złoty Krzyż Zasługi oraz medal UŁ w służbie społeczeństwa i nauki.


KRAWCZYK ANDRZEJ

Absolwent 1965 r., uczeń prof. J. Artykiewicza. W 1971 r. ukończył Wydział Elektryczny PŁ, gdzie również się doktoryzował. Jest profesorem Politechniki Częstochowskiej i Akademii Medycznej w Warszawie, a także pracownikiem naukowym-badawczym w Instytucie Elektroniki w Warszawie. Ponadto jest członkiem –założycielem Polskiego Towarzystwa Elektromagnetyzmu i jego wieloletnim prezesem (od 1997 r.). Zajmuje się teorią, modelowaniem i zastosowaniem elektromagnetyzmu, m. in. wpływem pola elektromagnetycznego na zdrowie człowieka. Jego pasją jest również historia nauki. Współpracuje z uczelniami technicznymi Japonii, Hiszpanii, Słowenii i Turcji. Dużo podróżuje.


KUSZYŃSKA MONIKA

Absolwentka 1999 r. Studiowała w Akademii Muzycznej w Łodzi. Swoje zamiłowania muzyczne kształciła najpierw w zespole muzycznym SP nr 42 w Łodzi, a później w Chórze XXI LO CANTEMUS i grupie rockowej, założonej i prowadzonej przez jej szkolnego kolegę Krzysia Tonna. Była solistką grupy FARENHEIT, z którą nagrała swoją pierwszą płytę Prolog. W latach 2000- 2007 śpiewała z grupą Roberta Jansona VARIUS MANX. W szkole brała udział w uroczystościach Tygodnia Kultury Szkoły, grała w szkolnym teatrze, m. in. w Antygonie i Adagio. Była laureatką wielu konkurów poetyckich i recytatorskich.

 

LANGE NATALIA  (Łągiewczyk)
Absolwentka 2011 r. W 2016 ukończyła studia na Wydziale Aktorskim PWST we Wrocławiu. Otrzymała nagrodę na XXXIII Festiwalu Szkół Teatralnych za role w spektaklu „Wesele” M. Strzępki oraz „Lew na ulicy” C. Ibera. W 2018 r. ukończyła prestiżowe warsztaty International Screen Acting Workshop w Filmakademie Baden- Württemberg. Gościnnie występowała m.in. w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku oraz Teatrze Powszechnym w Łodzi. W 2019 r. dołączyła do zespołu Teatru Powszechnego w Warszawie. Jako aktorka filmowa i serialowa pojawiła się m.in. w „Idzie”, „Knives Out”,  „Artystach”, „Belfrze III”.    

 


LAUDAŃSKI TADEUSZ

Absolwent 1959 r. Ukończył Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Łodzi. Profesor, doktor habilitowany nauk medycznych. Kierownik Kliniki Perinatologii UM w Łodzi. Był organizatorem pierwszej w Polsce Sali porodowej, realizującej ideę porodu naturalnego, z pełnym uczestnictwem obojga rodziców. W 1996 r. przeprowadził pierwszy w naszym kraju poród podwodny i zorganizował system tego nowego modelu rodzenia. Żonaty, ma córkę. Interesuje się literaturą, ceni sobie kontakt z przyrodą.


LESZCZYŃSKI MICHAŁ

Absolwent 1966 r., doktor inżynier nauk technicznych, pracownik naukowy Politechniki Łódzkiej (lata 70. i 80. ubiegłego stulecia). Właściciel firmy budowlanej LINDA, główny sponsor jubileuszu 50-lecia szkoły. Hobby – motocykle, parowozy, golf.


LIBERSKI BENON

Absolwent 1948 r., malarz, grafik, członek Grupy Realistów, przedstawiciel polskiego pop-artu. Tworzył głównie kompozycje figuralne: akty, często na tle wnętrza przemysłowego lub pejzażu miejskiego. W latach 70. ubiegłego wieku pełnił funkcję rektora PWSSP w Łodzi.


LIPKA PAWEŁ

Absolwent 1973 r., laureat olimpiady chemicznej i srebrny medalista Międzynarodowej Olimpiady Chemicznej w Sofii (1973 r.), uczeń prof. Kazimierza Chmielewskiego. Ukończył Wydział Chemiczny PŁ. Doktor nauk farmaceutycznych. W latach 1978-1991 pracował jako asystent i adiunkt w Zakładzie Chemii Organicznej na Wydziale Farmacji AM w Łodzi. Od roku 1996 jest adiunktem w Zakładzie Sieci Komputerowych na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i MATEMATYKI Stosowanej PŁ oraz Wydziale Informatyki AH-E w Łodzi. Pełnił też wiele odpowiedzialnych funkcji i stanowisk, m. in. z-cy dyrektora sieci ds. bezpieczeństwa, prezesa Zarządu Spółki Publiczny Dostęp do Internetu. W latach 1991-1992 prowadził badania antyrakowe w Salon Kettering Institute for Cancer Research w Nowym Jorku. W swoim dorobku zawodowym ma wiele publikacji naukowych. Ojciec dwójki dzieci. Jego pasją jest alpinizm (od kilkudziesięciu lat – członek Akademickiego Klubu Górskiego w Łodzi), a także filozofia przyrody, komputery i rower.


MARTINI-FIWEK JOLANTA

Absolwentka 1959 r. Studiowała matematykę w UŁ. Po pracę studiach podjęła w charakterze asystenta w Katedrze Statystyki i Ekonometrii na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ. Od 1973 r. jest wykładowcą w Katedrze Medycyny Społecznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Specjalizuje się w dziedzinie demografii i biostatystyki. Jest autorem wielu prac naukowych z dziedziny zastosowań metod statystycznych w medycynie, w tym podręcznika dla studentów do ćwiczeń z biostatystyki i książki O bezrobociu kobiet w Polsce (współautorstwo). Jest szczęśliwą mężatką.


MIKUĆ HANNA

Absolwentka 1974 r. Ukończyła łódzką PWSTTViF w Łodzi. Przez wiele lat grała w Teatrze Ateneum w Warszawie. W 1983 r. otrzymała nagrodę im. Z. Cybulskiego dla najlepszej polskiej aktorki. W latach 80. i 90. ubiegłego wieku mieszkała z mężem Piotrem Sobocińskim, wybitnym polskim operatorem filmowym w USA. Znana m. in. z filmów Zmory, Seksmisja, Honor dziecka. Od 2000 r. gra w popularnym serialu M jak miłość. Matka trójki dzieci: piotra, Michała i Marysi.


MIŁKOWSKI JERZY

Absolwent 1969 r. Ukończył Wojskową Akademię Medyczną w Łodzi. Doktor nauk medycznych, neuroanatom i histolog. Emerytowany podpułkownik WP. Obecnie jest pracownikiem naukowym UM w Łodzi. Wykłada anatomię oraz na studiach anglojęzycznych dla cudzoziemców – neuroanatomię i histologię. Autor 16 książek z zakresu medycyny i sztuk walk. Przez wiele lat czynnie uprawiał karate, obecnie zajmuje się nim rekreacyjnie. Był założycielem sekcji karate w WSK Orzeł w Łodzi, w której zajmował się też aikido i jujitsu. W latach 80. był przez pewien czas szefem Komisji Lekarskiej Polskiego Związku Karate i sędzią sportowym. Z życiowych pasji, poza sztukami walki, uwielbia wiosłowanie i wędkowanie, czytanie książek, swoją żonę Ewę i córkę Joannę – absolwentkę XXI LO – rocznik 2001.


MOLL (Z D. LESZCZYŃSKA) JADWIGA ANNA

Absolwentka 1967 r. Ukończyła łódzką medycynę. Prof. nadz. dr hab. nauk medycznych, specjalistka chorób dzieci – kardiolog. Pracuje w klinice Kardiologii ICZP w Łodzi.


NAWROCKI JERZY

Absolwent 1974 r. Prof. dr hab. Akademii Medycznej w Łodzi.


NOWAK JERZY

Absolwent 1965 r., Uczeń prof. J. Artykiewicza. Ukończył Wydział Elektryczny Politechniki Łódzkiej. Profesor zw. dr nauk technicznych, pracownik naukowo-badawczy w Centrum Badań Molekularnych w Warszawie.


NOWAK DARIUSZ

Absolwent 1977 r., brat bliźniak Ewy. Ukończył medycynę w Akademii Medycznej w Łodzi. Prof. zw. dr hab. nauk medycznych, kierownik Zakładu Fizjologii Klinicznej UM w Łodzi, dziekan Wydziału Kształcenia Podyplomowego UM w Łodzi. Jest żonaty, ma dwóch dorodnych synów: Piotra i Michała.


OLSZEWSKA-LELONKIEWICZ (Z D. GRALL) MARIA

Absolwentka 1957 r. Najbardziej znana polska trenerka łyżwiarstwa figurowego. Ukończyła AWF w Warszawie. Pracowała w łódzkich klubach sportowych. Wychowała wiele par tanecznych, m. in. Sylwię Nowak i Sebastiana Kolasińskiego – mistrzów świata juniorów i czterokrotnych olimpijczyków oraz Aleksandrę Kauc i Michała Zycha – uczestników Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie (2006 r.). Typowana do tytułu i nagrody Łodzianki 2006 r. Za wyniki w swej pracy zawodowej odznaczona została m. in. Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Złotym Medalem za Zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego. Zmarła nagle w 2007 r.


PIESTRZENIEWICZ SŁAWOMIR

Absolwent 1974 r. Ukończył studia medyczne w Akademii Medycznej w Łodzi. Na trzecim roku studiów poważnie zainteresował się iluzją. W roku 1982 podczas Światowego Kongresu Iluzji w Lozannie (Szwajcaria) zdobył tytuł wicemistrza świata, prezentując etiudę Arsen Lupin. Sukces ten powtórzył w 1991 r. Od lat 90. ubiegłego stulecia jest profesjonalnym artystą sztuki iluzjonistycznej, występującym pod pseudonimem Arsen Lupin. Jego występy oklaskiwała publiczność Wiednia, Paryża, Londynu, USA i Japonii, a programy z jego udziałem pokazywały najbardziej liczące się w świecie stacje telewizyjne. W Telewizji polskiej ogromnym powodzeniem cieszył się program autorski Jak pan to robi? Przez wiele lat pełnił funkcję przewodniczącego Polskiego Klubu Iluzjonistów. Prezentował swoje umiejętności przed publicznością szkolną 18 lutego 2003 r. i 3 kwietnia 2006 r. Jego syn Filip, absolwent XXI LO, poszedł w ślady ojca, zajmując się również iluzją.


RYLSKI ADAM

Absolwent 1977 r. Za bardzo dobre wyniki w nauce otrzymał w roku 1977 Honorową Odznakę XXI LO. Doktor nauk technicznych, wykładowca Instytutu Inżynierii Materiałowej PŁ. Wiceprezes Stowarzyszenia Polskich Wynalazców oraz szef łódzkiego oddziału tego Stowarzyszenia. Pracował nad ulepszeniem amerykańskiego samolotu F-16, współwynalazł tzw. kurtynę laserową, służącą do zabezpieczenia ruchomych części maszyn laserem, wykonywał kosmiczne powłoki. Jest wynalazcą, najczęściej wynagradzanym łódzkim naukowcem. Zdobył tytuł Lidera Innowacji oraz otrzymał Komandorski Krzyż Zasługi Orderu Wynalazczości, przyznany przez rząd belgijski naukowcom europejskim wielokrotnie wyróżnianym za osiągnięcia naukowe i wynalazki. Za swoje prace do roku 2006 zdobył 48 dyplomów i kilkanaście nagród specjalnych. Żonaty, dwie córki: Kasia i Karolina. Hobby: astronomia, turystyka górska i podróże.


RYMKIEWICZ JAROSŁAW MAREK

Absolwent 1952 r. Napisał jedną z najlepszych prac maturalnych z języka polskiego nt. Wartości ideowe twórczości A. Mickiewicza i J. Słowackiego w świetle znanych ci utworów. Uczeń prof. Zofii Kawynowej. Mistrz szkolnej ligi cymbergaja. Historyk literatury, krytyk, eseista, pisarz, poeta, dramatopisarz i tłumacz. Po ukończeniu liceum studiował filologię polską w Uniwersytecie Łódzki, doktoryzował się, a następnie habilitował. W 1957 r. zadebiutował tomikiem poezji Konwencje. Swoje credo poetyckie przedstawił w zbiorze szkiców Czym jest klasycyzm? Manifesty poetyckie (1967). Jest autorem ponad 10 zbiorów poezji, m. in. Ulica Mandelsztama (1983), Mogiła Ordona (1984), Moje dzieło pośmiertne (1993), 10 książek eseistycznych ( Myśli różne o ogrodach (1968), Aleksander Fredro jest w złym humorze (1977), Julian Słowacki pyta o godzinę (1992), Leśmian. Encyklopedia (2004) i in.), czteroksięgu o A. Mickiewiczu Jak bajeczne żurawie ( lata 80. i 90. ub. wieku), a także powieści Umschlagplatz (1998) i Kinderszenen (2008) – fascynującej opowieści o własnym losie, wplecionym w historię pewnej masakry na Starówce w czasie Powstania Warszawskiego, a także dramatów Król Mięsopust (1970), Porwanie Europy (1971), Kochankowie piekła (1972). Zajmuje się także tłumaczeniem poezji amerykańskiej i hiszpańskiej. Przez wiele lat pracował w Instytucie Badań Literackich PAN, z którego zwolniono go z powodów politycznych i do którego wrócił ponownie w latach 90. W roku 1984 wydał w drugim obiegu powieść Rozmowy polskie latem 1983, która stała się bestsellerem, oraz dwa tomiki poezji. W latach 90. uczestniczył w życiu publicznym, tocząc zacięte boje z Gazetą Wyborczą. Zdobył wiele krajowych i zagranicznych nagród literackich, m. in. paryskiej Kultury (1986) i londyńskich Wiadomości (1987). W roku 2003 otrzymał Nagrodę Literacką NIKE za tom wierszy Zachód słońca w Milanówku. Jest profesorem historii literatury IBL.


SADOWSKA-KOWALSKA EWA

Absolwentka 1966 r. Ukończyła ekonomię w UŁ. Przez długie lata pracowała jako pracownik naukowy na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ, prowadząc ze studentami zajęcia i działalność naukową. Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości w Łodzi. Współpracowała ze szkołą przy realizacji projektu europejskiego „Pierwsza lekcja świadomości obywatelskiej”.


SAPKOWSKI ANDRZEJ

Absolwent 1966 r., tłumacz i pisarz – mistrz literatury fantastycznej, nazywany AS-em. Ukończył handel zagraniczny na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ. Przez wiele lat pracował jako handlowiec w centrali handlu zagranicznego TEXTILIMPEX w Łodzi. Jako pisarz zadebiutował na łamach Fantastyki w 1986 r. Rok później zdobył 3. miejsce w konkursie literackim czasopisma Fantastyka opowiadaniem . W latach 1985-1999 napisał pięcioksiąg przygód wiedźmina Geralta (Krew elfów, Czas pogardy, Chrzest ognia, Pani Jeziora), na podstawie którego powstał film fabularny, serial TV, gra fabularna oraz zbiór opowiadań – Ostatnie życzenie, Miecz przeznaczenia, i Coś się zaczyna, coś się kończy). W 2003 r. bestsellerem wydawniczym okazała się powieść Narrenturm, a w 2004 r. – jej kontynuacja Boży bojownicy, należące do nurtu fantastyki historycznej. A. Sapkowski nie unikał też innych gatunków: political fiction – opowiadanie W leju po bombie, horroru Tandaradei, publicystyki i eseju – Świat króla Artura. W 2009 r. wydał nową książkę Żmija. Jego książki były tłumaczone na język czeski, litewski, francuski, słowacki, włoski, niemiecki, hiszpański i rosyjski. Szczególną popularnością cieszy się jego twórczość w Rosji, Czechach i na Słowacji, gdzie jego książki rozchodzą się w kilkudziesięciotysięcznych nakładach. W Polsce również ma rzesze wielbicieli, którzy zorganizowali konwent pod nazwą SAPKON i założyli fanklub. 16 kwietnia 2003 r. odwiedził szkołę i spotkał się z jej uczniami i nauczycielami.


SĘCZKOWSKI ADAM

Absolwent 2002 r. Ukończył studia magisterskie na kierunku stosunki międzynarodowe (specjalizacja: politologia) na Uniwersytecie Łódzkim oraz studia podyplomowe na kierunku bankowość na Uniwersytecie Łódzkim. Z zawodu - politolog; przez wiele lat - bankowiec, księgowy; obecnie - dziennikarz oraz manager muzyczny. Zdobywca II-go miejsca w konkursie "Dziennikarz Obywatelski 2010 roku" i III-go miejsca w konkursach "Dziennikarz Obywatelski 2011 roku" i "Dziennikarz Obywatelski 2012 roku" w kategorii kultura. Od 2012r. jest członkiem Stowarzyszenia Mediów Polskich.

Od 01.05.2017r. pracuje jako redaktor naczelny serwisu internetowego „Odkrywamy Idoli”. Od 01.10.2020r. współpracuje z gazetą "Tygodnik Polski" w Melbourne w Australii.

Jest członkiem Zarządu Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczpospolitej Polskiej Oddział Warszawski, członkiem Towarzystwa Przyjaciół Łodzi, konsultantem ds. Kultury Światowego Kongresu Polaków, członkiem Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, członkiem Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej "Polesie" w Łodzi.

Jest pomysłodawcą ustanowionej w dniu 26.07.2022r., w setną rocznicę urodzin Andrzeja „Ibisa” Wróblewskiego, przez Zarząd Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej Oddziału Warszawskiego, Nagrody IBISA. To Nagroda Młodych Dziennikarzy Warszawy i Mazowsza ustanowiona z myślą o wyróżnianiu obiecujących ludzi mediów stolicy i Mazowsza, odznaczających się wrażliwością społeczną i dbałością o piękno rodzimego języka. Członkami Kapituły Nagrody IBISA (Nagrody Młodych) w latach 2023-25 są: Jerzy Bralczyk, Barbara Janiszewska, Tadeusz Kononiuk, Marek Kuliński, Tomasz Miłkowski, Elżbieta Wojnowska oraz Adam Sęczkowski jako sekretarz.


SIENKIEWICZ (Z D. STRZELECKA) BARBARA

Absolwentka 1959 r. Po maturze studiowała biologię w Uniwersytecie Łódzkim, a po wyjściu za mąż i przeniesieniu się do Warszawy – w Uniwersytecie Warszawskim na kierunku mikrobiologii. W roku 1972 obroniła pracę doktorską z biochemii. Pracowała w Instytucie Fizjologii i Żywienia Zwierząt PAN. Od 1974 do 1986 r. przebywała z mężem ekspertem ONZ i synami zagranicą. Mieszkała na Filipinach oraz Trynidadzie i Tobago. Na Filipinach ukończyła dwuletni kurs malarstwa chińskiego i malowania tkanin (batik). Na Trynidadzie miała własną pracownię malarką, brała udział w wielu wystawach organizowanych przez miejscowe muzea i prywatne galerie. Jej prace cieszyły się ogromnym powodzeniem i uznaniem. Prowadziła też szeroką działalność charytatywną. Po powrocie do kraju zajęła się wspieraniem syna i synowej w wychowaniu dwóch wspaniałych wnuków. Cały czas maluje.


SITEK AGNIESZKA

Absolwentka 1992 r. Ukończyła Wydział Aktorski w Akademii Teatralnej w Warszawie. Aktorka scen warszawskich (m. in. Teatru Komedia), grała w takich filmach jak Sława i chwała, Chopin. Pragnienie miłości, Wiedźmin oraz w serialu tv Złotopolscy. W szkole podstawowej uprawiała łyżwiarstwo figurowe, w liceum – poezję, działała w Pracowni Form Teatralnych. Pasjonuje się turystyką górską, poezją i buddyzmem.


SKWARCZYŃSKI HENRYK

Absolwent 1971 r., pisarz. Należał do tzw. trudnych uczniów: nie brał udziału w uroczystościach szkolnych i pochodach pierwszomajowych, był w klasie jedną z kilku osób, które nie należały do Związku Młodzieży Socjalistycznej. Studia ukończył w roku 1977 na Uniwersytecie Warszawskim na podstawie pracy: "Czesław Miłosz wobec polskiej tradycji poetyckiej". W latach 1974-75 założył i redagował jedno z pierwszych niezależnych pism literackich w kraju "Efemeryda". Szykanowany przez Służbę Bezpieczeństwa zdał egzamin na studia doktoranckie w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, gdzie pod kierunkiem profesora Józefa Chałasińskiego przygotowywał w latach 1978-80 rozprawę doktorską nt. "Obraz amerykańskiej demokracji w pismach Alexisa de Tocqueville i Juliana Ursyna Niemcewicza". Debiutował jako pisarz w niezależnym piśmie "Głos" w którym pod pseudonimem Henryk Jundziłł ukazało się, będące kpiną z sowieckiego Politbiura, jego opowiadanie "Wesoły aparacik". W lutym 1980 roku poprosił o azyl polityczny we Francji, a następnie we wrześniu tegoż roku został przyjęty, jako uchodźca polityczny przez Stany Zjednoczone. Początkowo pracował w sekcji Radia Wolna Europa w Nowym Jorku, następnie, jako piekarz i korespondent "Głosu Ameryki" w Waszyngtonie, a później, jako wykładowca w Defense Language Institute w Monterey w Kalifornii. W tymże stanie 6 listopada roku 1986 w San Jose przyjmuje obywatelstwo USA. Jako pisarz amerykański debiutował w roku 1995 w anglojęzycznym magazynie "Paris Transcontinental". Zjechał ponad 80 krajów na sześciu kontynentach od Japonii i Kenii poczynając, na Ekwadorze, Tajlandii i Australii nie kończąc. Jest autorem takich w Polsce wydanych m. in. książek jak powieści: Słomiane morze i Uczta głupców, książki sensacyjnej Jak zabiłem Piotra Jaroszewicza, czy prozy autobiograficznej Z różą i księżycem w herbie i ostatnio wydanej przez warszawskie wydawnictwo Prohibita autobiografii pod ironicznym tytułem Szlachcic z Koluszek w Ameryce. Biogram pisarza od roku 2000 ukazuje się w Marquis Who is Who in America i Marquis Who is Who in the World. Pisarz mieszka z żoną, byłą korespondentką Radia Wolna Europa/Radia Liberty w Monachium, poetką litewską urodzoną w Ameryce Eglė Juodvalkė, na przedmieściach Chicago w La Grange, wciąż czując się uczniem XXI LO im. Bolesława Prusa w Łodzi i miewającym lękowe sny o nadchodzącej klasówce z matematyki. Jego hobby pozostaje picie wina, czego nauczył się we Francji, a co pogłębil przez studia w Napa Valley, Stellenbosch i znajdującym się u podnóża Andów mieście Mendoza. Nie pali. Od lat nie ogląda telewizji i nie czyta gazet.


STARSKI PIOTR (JULIUSZ)

Absolwent 1965 r., uczeń prof. J. Artykiewicza. Ukończył studia na Wydziale Elektrycznym, Chalmers University of Technology w Göteborgu w Szwecji. Tam również uzyskał doktorat i habilitację. Od 1983 roku jest Assiociate Professor na tej samej uczelni. Od samego początku swojej kariery zawodowej zajmuje się mikrofalami.


SYSA-JĘDRZEJOWSKA ANNA

Absolwentka 1964 r. Ukończyła medycynę w Akademii Medycznej w Łodzi. Profesor doktor hab. nauk medycznych, pracownik naukowy w Katedrze Dermatologii i Wenerologii UM w Łodzi.


SZYMANEK-DERESZ JOLANTA

Absolwentka 1973 r. Ukończyła prawo cywilne w Uniwersytecie Warszawskim. Z zawodu adwokat. Posłanka i wiceprzewodnicząca SLD. W latach 2000-2005 pełniła funkcję szefowej kancelarii prezydenta A. Kwaśniewskiego. Biegle mówiąca po czesku i świetnie grająca w tenisa. Zginęła tragicznie 10 kwietnia 2010 w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem.


TÜRSCHMID STEFAN

Absolwent 1963 r. Uzyskał magisterium z polonistyki w 1970 roku. W tym samym roku został aresztowany za działalność antykomunistyczną i skazany na 15 miesięcy więzienia. Przez wiele lat był zawodnikiem i trenerem jeździectwa. Jego dwie podopieczne znalazły się w kadrze narodowej. Po 1989 roku pracował najpierw jako dziennikarz a potem jako zastępca redaktora naczelnego w "Dzienniku Łódzkim". Obecnie przedsiębiorca z własną małą firmą. Autor książek: "Olimpiada zabójców", "Cień Lucyfera" i "Mrok i mgła". W 2016 wydawnictwo Rebis ma wydać jego następną książkę: "Ikona" i w 2017 jeszcze jedną: "Zagłada".


ULAŃSKI JACEK

Absolwent 1967 r., ukończył Politechnikę Łódzką. Profesor doktor habilitowany inżynier w Katedrze Fizyki Molekularnej. Autor kilkudziesięciu poważnych prac naukowych z dziedziny swej specjalizacji, opublikowanych w Polsce i na świecie.


UMIŃSKA-TYTOŃ ELŻBIETA

Absolwentka 1968 r. ukończyła filologię polską w Uniwersytecie Łódzkim. Prof.. dr hab., językoznawca UŁ.


UZELAC (Z D. KOPACZ) ZOFIA

Absolwentka 1968 r. Ukończyła Wydział Aktorski łódzkiej szkoły filmowej. Stworzyła ponad 50 ról teatralnych, m. in. w spektaklach Szewcy J. Grzegorzewskiego, Lot nad kukułczym gniazdem L. Zamkow, Mechaniczna pomarańcza F. Falka, Antygona w Nowym Jorku T. Junaka. Zagrała również w kilkunastu filmach fabularnych (Zawiłości uczuć J. Jeannota, Rozmowa z człowiekiem z szafy M. Grzegorzaka, Zerwany J. Filipiaka i in.). Dziekan i profesor PWSTTViF w Łodzi. Matka dwojga wspaniałych synów: Igora (absolwenta XXI LO 1999 r.) i Petera (absolwenta XXI LO 2002 r.).


WAINGERTNER PRZEMYSŁAW

Absolwent 1988 r., laureat olimpiady historycznej. Za osiągnięcia w nauce otrzymał w roku szkolnym 1987/88 Złotą Tarczę XXI LO. Ukończył historię w Uniwersytecie Łódzkim. Doktor nauk historycznych, pracownik naukowy w Instytucie Historii UŁ. Historyk, znawca masonerii i historii najnowszej. Pisywał artykuły do gazety Polska. Dziennik Łódzki.


WIEJSKI-WOLSCHENDORF RYSZARD

Absolwent 1959 r. Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie ze stopniem magistra wychowania fizycznego (specjalność rugby). Całe życie zawodowe poświęcił tej dyscyplinie sportu. Był świetnym zawodnikiem i trenerem drużyny rugby juniorów oraz trenerem kadry Polskiego Związku Rugby. Od 1991 r. prowadzi wraz z żoną Lubomirą słynną pizzerię In Centro. Ma dwoje dzieci: córkę Elżbietę – prawnika i syna Ryszarda – ekonomistę.


WROCŁAWSKA MARIA

Absolwentka 1972 r., dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej Uniwersytetu Łódzkiego.


WROŃSKA-FRIEND MARIA

Absolwentka 1972 r. Antropolog kultury i kustosz muzealny. Uzyskała doktorat Polskiej Akademii Nauk za badania nad wpływem batikowych tkanin jawajskich na europejską sztukę dekoracyjną przełomu XIX-XX w. Jest pracownikiem naukowym w Uniwersytecie Jamesa Cooka w Australii. Prowadziła badania naukowe w Indonezji, Gwinei i wśród członków plemienia Hmongów. Wyniki tych badań zawarła w licznych pracach naukowych.


WYSZOGRODZKA-TRZCINKA MAŁGORZATA

Absolwentka 1967 r., artysta-plastyk, specjalizuje się w tkaninie unikatowej i miniaturze tkackiej. Pedagog łódzkiej ASP im. W. Strzemińskiego.


ZALEWSKI WŁODZIMIERZ

Absolwent 1969 r., prof. dr hab., znakomity bas - baryton, absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi z 1976 roku, uczeń prof. Zdzisława Krzywickiego (dyplom z wyróżnieniem) urodził się 1 marca 1951 roku w Łodzi. Na ostatnim roku studiów w 1975 roku, zdecydował się na udział w dwóch konkursach wokalnych: im. J. Kiepury w Krynicy (I nagroda) oraz im. K. Szymanowskiego w Łodzi (III nagroda). Jeszcze będąc studentem został od stycznia 1976 roku solistą Teatru Wielkiego w Łodzi, gdzie oficjalnie debiutował partią Ramfisa w Aidzie G. Verdiego. Rok później zostaje jednocześnie solistą Teatru Wielkiego w Warszawie, gdzie rozpoczął karierę jako Don Basilio w Cyruliku sewilskim Rossiniego. W 1980 roku podjął pracę pedagogiczną w PWSM w Łodzi, która jak się okazało dała mu wiele radości i satysfakcji. W roku 1992 uzyskał kwalifikacje I stopnia w zakresie wokalistyki w Akademii Muzycznej w Łodzi, a w roku 2000 kwalifikacje II stopnia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w której pracował już od 1994 roku. W tym samym roku otrzymuje naukowy tytuł profesora i pracuje w AMCF w Warszawie oraz w AM w Łodzi. W latach 2002-2005 był kierownikiem Katedry Wokalistyki Akademii Muzycznej w Warszawie, zaś w latach 2002-2008 Dziekanem Wydziału Wokalno- Aktorskiego Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. W 1982 roku rozpoczął karierę zagraniczną. Rozpoczął ją od czteroletniego (1982-86) kontraktu z Musiktheater w Gelsenkircher. Później przez kilkanaście lat był solistą gościnnym w Dortmundzie, Hamburgu, Berlinie, Meinnheim, Krefeld, Wiesbaden, Bonn. W międzyczasie występował też na scenach austriackich, w Linz i Innsbrucku. W ciągu całej swojej kariery zaśpiewał ponad 50 partii pierwszoplanowych. Są wśród nich: Gurnemanz w Parsifalu, tytułowy Holender w Holendrze tułaczu, Paolo Orsi w Rienzim Ryszarda Wagnera, Pizzaro w Fideliu Ludwika van Beethovena, Don Giovanni i Komandor w Don Giovannim W. A. Mozarta, tytułowy Mefistofeles w operze Boito, Zachariasz w Nabucco, Filip, Wielki Inkwizytor, Mnich w Don Carlosiei Fiesco w Simonie Boccanegra G. Verdiego oraz tytułowy Attila w operze tego samego kompozytora. Ponadto uznanie widzów i krytyki przyniosły mu partie: tytułowego cara w Borysie Godunowie Musorgskiego, barona Scarpii w Tosce Pucciniego, Sinobrodego w Zamku Księcia Sinobrodego Beli Bartoka, Barona Ochs w Kawalerze srebrnej róży Ryszarda Straussa. Jest promotorem i recenzentem licznych doktoratów, recenzentem habilitacji i profesur. Jest promotorem doktoratów honoris causa wybitnych śpiewaczek: Teresy Kubiak i Christy Ludwig.


ZARADZKA-CISEK (Z D. MELKA) MAŁGORZATA

Absolwentka 1979 r., ukończyła ekonomię na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Od połowy lat 80. związała się z łódzką oświatą, podejmując pracę nauczycielki geografii w SP nr 6 w Łodzi. Od roku 1999 pracuje w XXI LO, ucząc geografii, wiedzy o społeczeństwie i podstaw przedsiębiorczości. W latach 2006 - 2011 pełniła funkcję wicedyrektora XXI LO, a od roku szkolnego 2011/12 pełni funkcję dyrektora XXI LO. Uczestniczka wielu międzynarodowych projektów edukacyjnych organizowanych w Brukseli, Bonn, Stuttgarcie. Jest autorką książki pt. „Idziesz do liceum. Geografia” oraz współautorką zbioru ćwiczeń pt. „Teraz idziesz do gimnazjum. Przyroda”. Za swoje osiągnięcia w pracy zawodowej otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Łodzi (1998), Nagrody Łódzkiego Kuratora Oświaty (1991,2015), Medal Komisji Edukacji Narodowej (2001) i Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej (2005).