79. rocznica powstania w getcie warszawskim
Łączy nas pamięć
Ludzkim jest bać się, ludzkim jest cierpieć, ludzkim jest przeciwstawiać się złu.
19 kwietnia 1943 roku Niemcy rozpoczęli ostateczną likwidację getta w Warszawie. Bojowniczki i bojownicy żydowskiego pochodzenia (w sumie kilkaset osób) odpowiedzieli zbrojnym oporem. Wybuchło powstanie.
Pozostali mieszkańcy getta, około 50 tysięcy "cywilnych" Żydów, przez wiele tygodni ukrywało się w kryjówkach i bunkrach. Pomimo rozpaczy, samotności, głodu, pragnienia i strachu walczyli o każdy kolejny "dzień, godzinę, minutę". Ich cichy opór był tak samo ważny, jak ten z bronią w ręku. Przez wiele dni pozostali nieuchwytni – zeszli do podziemi i nie podporządkowali się rozkazom Niemców.
Zachęcamy do udziału w dziesiątej, jubileuszowej, akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. Ze względu na pandemię, trzeci rok z rzędu działamy zarówno w Internecie, jak i w terenie. Tematem przewodnim akcji jest miłość. 19 kwietnia 2022 zachęcamy do przypięcia żonkila na znak, że #ŁączyNasPamięć.
Na fotografii płonące getto warszawskie widziane z kamienicy przy ul. Jasnej 16 (1943 r.). Fot. i materiały - Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN